Cestování s malými dětmi: Jak je zabavit v autě, vlaku nebo autobusu?

Cestování s malými dětmi na delší vzdálenosti je jako nekonečný příběh. Stále slyšíte větu „Kdy už tam budem?“, často se ozve i nespokojený křik, nebo dokonce pláč. Ať už s dětmi někam jedete autem, vlakem nebo autobusem, vždy byste se na to měli dopředu připravit. Nachystejte jim na zábavné hračky a hry, díky kterým jim bude cesta utíkat rychleji a díky kterým budou cestování prožívat mnohem spokojeněji. Co konkrétně byste měli svým dětem rozhodně přibalit?

Základní „výzbroj“ na delší cestování: Polštářek, peřinka, svačinka a pití

V prvé řadě je důležité zajistit, aby se vašim dětem během delšího cestování velmi pohodlně sedělo. Vybavte je hebkou dekou, nákrčníkem či měkoučkým polštářkem. Nezapomeňte jim vzít ani svačinu a dostatečné množství pití. Jedině tak zajistíte prvotní spokojenost svého potomka.

Tužka, papír a oblíbený dětský časopis

Děti si rády kreslí. Vždy a všude. I během cestování budou nadšené z toho, když jim s sebou přibalíte tužky a papír s tvrdou podložkou. Na delší cestování jim přijde vhod také jejich oblíbený dětský časopis, kterým si můžou listovat, číst v něm, případně si v něm prohlížet obrázky nebo vybarvovat jeho jednotlivé části.

Čtení a prohlížení obrázků můžete propojit také s hudbou, zvuky a řešením úkolů. Na dlouhé cesty je pro děti jako dělané například Kouzelné čtení s interaktivním perem. Vaše dítě si může díky této vychytávce v autě, autobusu či vlaku pouštět třeba svoje oblíbené písničky nebo se blíže seznámit s říší zvířat.

boy-car-child-1266014

Jaké další hračky a hry jsou vhodné pro cestování?

  • Magnetická nebo stírací tabulka
  • Dětské knížky s magnetkami
  • Klasické dětské knížky
  • Omalovánky

Víte, že děti rády počítají? Tak toho využijte

Jistě jste si už všimli toho, že vaše děti – ať jsou kdekoliv – rády počítají. Při cestování si s nimi proto zahrajte hru v podobném duchu. Řekněte jim, ať během cesty počítají, kolik uvidí zvířat, nákladních vozů nebo třeba sanitek.

Soutěžte také mezi sebou, kdo z vás jako první spatří třeba zelené auto či starou škodovku. Když zvolíte tuto strategii, uvidíme, že vašim dětem bude cesta utíkat mnohem rychleji.

Další hrou, kterou děti milují, je slovní fotbal. Zbožňují také zábavnou hru na paměť, která začíná slovy „Šla tetička do města a koupila tam…“ . Každý musí následně přidat jednu věc a ostatní musí zopakovat vše, co zaznělo, a přidat k tomuto seznamu věc novou. Tak proč si tyto hry nezahrát i během cestování? Na cestách samozřejmě nezapomeňte ani na zpívání písniček, to je ostatně klasika.

people-2584206

Co použít v nouzi nejvyšší? DVD či MP3 přehrávač nebo chytrý telefon

Pokud se už vaše dítě v autě, autobusu či vlaku opravdu nudí a nemůže se dočkat cíle, což dává poměrně zřetelně najevo svým hlasitým projevem, použijte poslední záchranu. Tou je DVD nebo MP3 přehrávač, nebo případně váš chytrý telefon.

K těmto zařízením připojte sluchátka a pusťte v nich svému dítěti jeho oblíbenou hudbu nebo pohádkový seriál či film. Tento přístup vám zaručí, že v takovém autě zavládne minimálně na jednu hodinu absolutní klid.

Foto: Pexels.com, Pixabay.com