Které jsou lepší? Dřevěné nebo plastové?

Vybíráte hračky pro své dětičky? Trh dnes nabízí obrovské množství rozvojových, didaktických nebo zábavných hraček. Podívali jsme se na srovnání hraček ze dvou nejběžnějších materiálů - dřeva a plastu. Kritérii pro kvalitu hraček byla trvanlivost, zdravotní nezávadnost i možnost rozvoje dětí na různých úrovních.

 
 

Výhody plastových hraček: lehké, levné, hygienické
Plastové hračky jsou levnější než dřevěné hračky. Jejich výroba není náročná a materiál se relativně jednoduše produkuje. Pro děti je zajímavá jejich barevnost a pestrost tvarů. Plastové hračky mají různé pohyblivé části, takže děti dostávají do rukou hračky s mnoha funkcemi.

 

Hračky z plastu jsou lehké, takže je minimální riziko úrazu či nehody, i když děti v zápalu hry hračky po sobě házejí. Nedochází k rozbíjení skla ani ke zranění. Údržba plastových hraček je velmi jednoduchá, dobře se čistí i dezinfikují.

fotky huawei 1569

 

 

 

 

 

 

 

 

Hračky na zahradu bývají ze speciálních tvrdých a stálobarevných plastů, takže jsou upraveny tak, aby jejich povětrnostní podmínky nezničily. Hračky z plastu nevyžadují praktický žádné ošetření.

Výhody dřevěných hraček: trvanlivé, ekologické, zdravotně nezávadné
Nejzásadnější výhodou, kterou mají dřevěné hračky, je jejich trvanlivost. Kvalitní přírodní materiál je odolný vůči času, a tím je životnost hraček nesrovnatelně delší, než je tomu u plastových hraček. Dřevěné hračky v sobě nesou tradici a reprezentují minulost. Kvalitní dřevěné hračky se dědí po generace a i po letech jsou stále krásné.

e05b8a2203cc9a7ac5de13

Hračky ze dřeva jsou absolutně ekologické. Přírodní materiál, navíc pokud nese označení FSC, je zdravotně nezávadný, nepoškozuje přírodu a je dokonale recyklovatelný. Certifikát FSC označuje dřevo, které je vytěžené ze zodpovědně obhospodařovaných lesů, přičemž je zachována biologická rozmanitost, ekologie a obnovitelnost zdrojů.

Zpracování dřevěných hraček nedovoluje takovou flexibilitu jako u plastových hraček, takže jsou jednodušší. Právě to v dětech rozvíjí fantazii, představivost a vizuální cítění. Pro hraní s hračkami ze dřeva potřebují více vymýšlet a improvizovat.

Nevýhody plastových hraček: křehké, toxické, neekologické
Pružné a relativně pevné plastové materiály dovolují vyrábění hraček ze skutečně tenkých vrstev plastu, takže hračky jsou lehké a poměrně stabilní. Právě kvůli tomu jsou však i křehké a náchylné na zlomení. Když šlápnete na dřevěný vláček, nic se nestane, když však šlápnete na vláček z plastu, můžete jej hodit rovnou do koše.

Plastové hračky představují potenciální riziko toxicity. Jde především o hračky od neověřených výrobců, často z asijských zemí, kde jsou používány škodlivé materiály na výrobu hraček. Jelikož malé děti si hračky často dávají do pusy, mohou takového hračky bez bezpečnostních certifikátů představovat velké zdravotní riziko.

I když jsou plastové hračky většinou recyklovatelné, nejednou znamená recyklace vyšší náklady než výroba zcela nové hračky. Takže plastové hračky představují vysokou ekologickou zátěž.

IMG-20181208-WA0008

Dřevěné hračky, nevýhody: těžké, štěpivé, vyžadují ošetřování
Ve srovnání s hračkami z jiných materiálů jsou dřevěné hračky poměrně těžké. To představuje riziko při převrácení větších hraček, takže vždy je třeba hledět na dokonalou stabilitu. I když se děti obhazují dřevěnými hračkami, mohou si způsobit nepěkné modřiny.

Dřevěné hračky je vždy třeba vybírat s ohledem na věk dítěte. Malé děti, které si ještě trénují zoubky, mohou úpravu dřevěné hračky natolik poškodit, že se začne štěpit a vytvářet nebezpečné třísky.

Pokud máte dřevěné hračky určené do venkovního prostředí, musíte je čas od času ošetřovat. Obrousit a znovu natřít, taková péče při plastových hračkách odpadá.