Hračky pro děti s autismem

Pro rodiče autistických dětí je nepořádek v dětském pokoji doslova cizím pojmem. Jejich dítě totiž dává věcem a hračkám kolem sebe vlastní pojetí a rádo je řadí, skládá či rozkládá podle vlastního klíče. Jelikož si děti s autismem zpravidla nehrají s klasickými hračkami běžným způsobem, ideální jsou pro ně hračky, hlavolamy, hry nebo didaktické pomůcky, které odpovídají přesně jejich speciálním potřebám.

Základní pravidla výběru hračky pro autistické děti

Děti, které trpí poruchou autistického spektra, mívají velký problém využívat ve hře intuici, empatii, představivost, tvořivost i schopnost čtení symbolů. Naopak je pro ně velmi potřebný určitý stereotyp a rituál. A právě kvůli tomu nemohou porozumět pravidlům běžné dětské hry.

foto1

Nad hračkou, kterou chcete pořídit svému autistickému dítěti, byste proto měli nejprve důkladně zapřemýšlet. Při výběru hračky pro dítě s poruchou autistického spektra se zkuste v prvé řadě držet následujících pravidel:

  1. Hračka musí přitáhnout pozornost vašeho dítěte. Měla by pro něj být přitažlivá, ale ne příliš, aby nezpůsobila ztrátu zájmu o jiné věci.
  2. Pořiďte takovou hračku, se kterou od vás bude vaše dítě chtít často pomoci.
  3. S hračkou by mělo vaše dítě umět snadno manipulovat a měla by být pro něj jednoznačná.

Jak udržet zájem o hračku

Aby mělo vaše autistické dítě o hračku stále zájem, uložte ji mimo jeho dosah. Když nebude mít dítě k hračce volný přístup, tak snadno jej neomrzí. Jelikož si děti s autismem zakládají na rituálech, zkuste danou hračku používat pouze při určitých příležitostech. Dítě se o ni bude zajímat mnohem déle.

foto2

Tipy na hračky pro autistické děti

Hračky pro děti, které trpí poruchou autistického spektra, naleznete také v našem e-shopu. Jelikož víme, že autistické děti vnímají svět jinýma očima, nabízíme pro ně speciální stavebnice a vzdělávací hračky, které jsou zdrojem jejich radosti a také osobního rozvoje.

Hra autistického dítěte často mívá charakter manipulace s předměty. Děti s autismem mají velmi rády opakující se činnosti. Zbožňují tak skládanky a puzzle, ale také stavebnice, které skládají, rovnají a řadí zejména na základě barev nebo tvarů. Velmi důležitá je pro ně rovněž předloha, podle které se mohou při skládání řídit.

Stejně jako stavebnice z naší nabídky, tak i vzdělávací hračky kladou důraz také na osobní rozvoj autistického dítěte. Rozvíjí u něj například poznávání tvarů a barev, logické myšlení, rozvoj smyslu pro kombinaci nebo procvičují počítání.

Foto: Pixabay.com, Hrackymatej.cz