Hrajte si s dětmi na čerstvém vzduchu: Přinášíme tipy na zábavné venkovní aktivity

Teplé jarní měsíce lákají k tomu, abychom se coby rodiče se svými dětmi pořádně provětrali venku. Je známo, že pravidelný pobyt na čerstvém vzduchu posiluje imunitu, zlepšuje fyzickou kondici, pozitivně ovlivňuje kvalitu spánku a odbourává stres. Jaké zábavné aktivity ale zvolit, aby se naše ratolesti venku co nejvíc vyřádily? Přinášíme vám několik tipů.

Zapomeňte nad dětské hřiště: Zkuste své děti zabavit jinak

Pokud si odmyslíme všechny trampolíny, skluzavky, prolézačky a další prvky, které najdeme na dětském hřišti, co dalšího děti ještě zaujme? Na čerstvém vzduchu a zvlášť ve volné přírodě se s nimi můžete pustit do spousty zajímavých her. Jaro je k tomu jako stvořené!

Následující tipy pro venkovní aktivity jsme vybrali pro děti předškolního a mladšího školního věku. Díky těmto zajímavým hrám si v přírodě užijí spoustu legrace a budou se těšit, až si je samy nebo se svými rodiči znovu zopakují.

blurred-background-boy-child-1416736

Vyrazte s dětmi na procházku do přírody, budou to milovat

Naplánujte si s dětmi výlet do přírody, uvidíte, že to bude vašeho předškoláka či menšího školáka neskutečně bavit. Nejen, že budete rozvíjet pohybové schopnosti svých dětí, bližší kontakt s přírodou jim dá rozhodně i něco navíc. Co můžete v přírodě s dětmi konkrétně dělat?

  • Pozorovat volně žijící zvířata a poznávat jejich stopy. Seznámit se s volně rostoucími rostlinami.
  • Nasbírat bylinky na čaj nebo si pro radost natrhat kytici lučního kvítí.
  • Uplést si věnec z pampelišek. Udělat si z pampeliškových stonků „frkačku“.
  • Stavět v lese stavět domečky z šišek, mechu a klacíků.
  • Nasbírat si nejrůznější přírodniny (šišky, klacíky, kamínky, kůru, kousky dřeva atd.), které si mohou děti následně doma pomalovat nebo z nich na papíru vytvořit zajímavou koláž.

Tip na zábavnou hru se smrkovými šiškami: Spolu s dětmi si můžete v přírodě zahrát i velmi zajímavou hru. Nasbírejte v lese co nejvíc smrkových šišek, které rovnoměrně rozdělte mezi členy vaší rodiny. Poté v lesní půdě udělejte nohou kruh, do kterého bude každý z vás šišky (vždy po jedné) postupně házet. Vzdálenost od kruhu postupně zvětšujte. Vyhrává ten, kdo dokáže do kruhu vhodit nejvíc šišek.

Křída: Malá věcička, která v sobě skrývá spoustu možností zábavy

Malování je bezesporu jednou z nejjednodušších možností jak zabavit menší dítě. Při malování ovšem nemusí váš potomek sedět jenom doma a čmrkat do papíru. Malovat může i na čerstvém vzduchu a pořádně se při tom rozhýbat. Stačí, když mu dáte do rukou barevné křídy, se kterými si může dle libosti malovat třeba po chodníku.

I díky křídě si vaše děti můžou zahrát spoustu zábavných her. A to třeba zaskákat si panáka  nebo si zahrát na šipkovanou. Stačí, když si i vy zavzpomínáte na svá dětská léta a napadne vás spousta dalších dětských her, při kterých budete potřebovat právě křídu.

street-chalk-73583_1920

Další venkovní dětské hry, které podporují pohyb

Se svými předškoláčky a mladšími školáčky si můžete zahrát i další zábavné venkovní hry, při kterých se pořádně protáhnete. Děti milují třeba hru na honěnou – vždy se spolu musíte domluvit, kdo honí a kdo utíká. Ještě větší oblibu má hra na schovávanou, u které děti dokážou vydržet dlouhé hodiny a hodiny.

Míč a pálky? Proč ne

Děti se rády na čerstvém vzduchu vyblbnou i s míčem. Házejte si s nimi, kopejte si míč navzájem, anebo s ním házejte do dálky. Jestli je vaše dítě větší, zahrajte si s ním třeba badminton. Velkou zábavou pro děti je i srážení kuželek nebo běhání mezi nimi.

Dětem tak můžete venku připravit spoustu zajímavých aktivit. Vaše ratolesti se díky nim přesvědčí, že sedět jenom doma je velká nuda a že i na čerstvém vzduchu si užijí kopec legrace.

Foto: Pexels.com, Pixabay.com