Jak rozvíjet jemnou motoriku u dětí? Pomohou stavebnice

U dětí předškolního věku je vedle dalších schopností velmi důležitý také rozvoj jemné motoriky. Předškoláčci v mateřské škole i doma postupně zdokonalují své jemné pohyby rukou, snaží se uchopovat velmi malé předměty a manipulovat s nimi. K rozvoji jemné motoriky jim pomůžou také speciální hračky, které budou nejen zdrojem jejich osobního rozvoje, ale také velké radosti.

Trénování jemné motoriky u předškoláků

Každý předškolák ve věku čtyř až šesti let by měl mít dostatečné množství podnětů z oblasti jemné motoriky, která zahrnuje úchopové schopnosti ruky a prstů na ruce ve vzájemné spolupráci se zrakem.

Jemná motorika je vedle hrubé motoriky nebo grafomotoriky pro dítě předškolního věku velmi důležitou schopností, kterou by mělo rozvíjet každý den. Jemnou motoriku totiž bude pravidelně používat také ve svém běžném životě. A to třeba v podobě zapínání knoflíčků, nazouvání ponožek nebo zavazování tkaniček.

stavebnice2

Které činnosti konkrétně rozvíjí jemnou motoriku?

  • Skládání stavebnic nebo puzzle
  • Stavění vyšších věží nebo hradů z kostek
  • Zasouvání kolíčků
  • Navlékání korálků a uzlování na šňůrkách
  • Šroubování uzávěrů od lahví, hra s dětskými šrouby a matkami
  • Oblékání panenek
  • Stříhání, modelování, lepení, malování barvami
  • Zavazování tkaniček, zapínání knoflíků a zipů, oblékání a nazouvání bot

Hračky pro rozvoj jemné motoriky

Rozvoj jemné motoriky je u malých dětí zkrátka nezbytný. Abyste je k trénování této důležité schopnosti motivovali, můžete jim předložit také speciální hračky, které jejich učení promění ve velkou zábavu.

Jemnou motoriku si děti mohou trénovat hrou zvláště při skládání různých stavebnic. Širokou škálu stavebnic, včetně kuličkových drah či skládání z kolíčků, najdete také v našem obchodě. Tyto stavebnice jsou určeny nejen pro předškoláky, ale také pro děti od jednoho roku nebo děti mladšího školního věku.

stavebnice3

Proč si hrát se stavebnicemi

Proč by si měly děti hrát se stavebnicemi každý den? Tyto hračky, u kterých se dokážou zabavit na dlouhé hodiny, rozvíjí kromě jemné motoriky také jejich fantazii, kreativitu, prostorovou představivost, logické myšlení, smysl pro koncentraci nebo schopnost plánování.

Pravidelná hra se stavebnicemi toho dokáže dát dětem velmi hodně. Jde o učení hrou, které je důležité pro jejich další osobní rozvoj. Navíc děti mají radost, když se s nimi do stavění stavebnic zapojíte i vy a strávíte společně pěkné chvíle.

Foto: Pixabay.com, Hrackymatej.cz