9 způsobů, kam se starými hračkami.

 Občas se nám stane, že již nemáme využití pro některé hračky. Nikdo si s nimi nehraje, jen zabírají místo. Ekologické cítění nám však nedovoluje hodit funkční věc jen tak do popelnice. Jak z toho nyní ven?  

 
1) 
Dočasně odkliďte z očí
Zaručeně funkční rada zkušených rodičů. Stará hračka po roce vytažená ze sklepa má kouzlo nové. 
 
2) 
Prodejte
Hezké a funkční hračky mají svou cenu, i když jsou používané. Můžete využít místních komunit na facebooku, odnést hračky do bazárku v nedalekém mateřském centru, či použijte inzertní server (všeobecný jako je např. sbazar.cz, aukro.czannonce.cz či bazos.cz nebo specializovaný na některém z mateřských webů - emimino.cz, modrykonik.cz či mimibazar.cz). Kuriózním způsobem, jak se zbavit nejen hraček, může být návštěva lokálního blešího trhu. 
 
3) 
Vyměňte
Zkuste se poptat v rodině či kamarádů zda by neměly jejich děti zájem směnit některé své hračky za ty vaše.
 
4) 
Darujte jiným dětem
Hračky lze jednoduše poslat dál jiným dětem v rodině či potomkům kamarádů. Možná znáte také nějakou pěstounskou rodinu či víte o někom, kdo nemá moc peněz, zeptejte se jich, jestli něco neocení. Darovat můžete i neznámým lidem, např. někomu ze sousedství prostřednictvím místní sociální sítě či s využitím darovacích webů jako je vsezaodvoz.cz či nevyhazujto.cz
 
5) 
Odneste do veřejné instituce
Tady asi intuitivně leckoho napadnou dětské domovy. Ovšem pozor, na vaše pytle starých plyšáků zde obvykle nikdo není moc zvědavý. V dětském domovu by však mohly najít využití např. stolní hry či sportovní potřeby. Další cestou může být nabídnou hračky místní nemocnici, leckde stojí i o plyšáky (předem se ovšem raději zeptejte), je zde prioritní, aby hračky šly důkladně čistit a dezinfikovat. Máte-li ve svém okolí azylový dům pro rodiče s dětmi, i tam můžou vaše hračky ještě posloužit. 
 
6) 
Věnujte na charitativní účely
Zde existuje několik cest, např. odnést hračku do charitativního obchůdku jako je Adra či Cesta domů. Rozmanité způsoby využití pro vaše staré věci naleznou i další charitativní organizace, které shromažďují finance a hmotné dary na pomoc lidem v nouzi (Charita.cz či Český červený kříž). Hezké věci můžete také darovat některému z chudých dětí např. prostřednictvím projektu Krabice od bot.
 
7) 
Darujte zvířatům
Staré plyšáky mohou využít útulky pro opuštěné psy a kočky a záchranné stanice pro zvířata (radost mohou udělat např. malým veverkám). Je však potřeba, aby byla hračka neroztrhaná a vypraná (bez použití aviváže) a aby navíc neobsahovala kuličky či jiné drobné předměty ve výplni. 
 
8) 
Použitelné vyhoďte do kontejneru na textil
Funkční hračky patří do kontejneru na textil.  Hračka pak dostane nový život. 
 
9) 
Nepoužitelné hoďte do příslušných kontejnerů
Zejména hračky na baterie (elektrické vláčky, mluvící psi apod.) či na elektriku (videohry atp.) vyžadují speciální péči. Jedná se o elektroodpad a ten rozhodně nepatří do běžné popelnice a ani do kontejneru na plasty. Elektroodpad můžete vyhodit do červeného kontejneru